Priemerný úrok na nových hypotékach bol v marci okolo 1,18 percenta ročne, pri dlhších fixáciách 1,5. No pred pár mesiacmi to bolo ešte okolo percenta. Súčasné ponuky bánk sú napríklad v prípade 10-ročných až okolo dvoch percent. Aký ďalší vývoj na trhu očakávate?
Očakávanie rastu úrokových sadzieb sa v tomto roku zmenilo. Najskôr sme predpokladali, že by sa mohli zvýšiť priemerne na jeden a pol percenta do konca roka. Teraz si myslíme, že to skôr bude dva až dva a pol percenta priemerne. S tým, že pri dlhších fixáciách nad 10 percent prekonajú tri percentá.
Trendom je jednoznačne časté zvyšovanie úrokových sadzieb, a nielen o desatinky percentuálnych bodov. Banky sa neobávajú, že by sa stali pre klientov neatraktívne a zvyšujú úrokové sadzby razantnejšie. Väčšie inštitúcie nemajú obavy, že keby zvýšili sadzby ešte viac, ostali by osamotené.
Trh je dnes nastavený na rast. Nevnímame to tak, že by sa veľmi snažili o klientov a jednoznačne idú trendom zvyšovania sadzieb. Menujú pritom rizikovosť, rast ceny na trhu peňazí, že ECB chce zvyšovať úrokové sadzby najneskôr do konca tohto roka a že to možno bude musieť urobiť razantnejšie, ako pôvodne plánovala.
Rast úrokov tu máme aj napriek tomu, že ECB má ešte stále nohu na plyne, čo sa týka kvantitatívneho uvoľňovania. Hlavná sadzba ostáva nezmenená na nule, a aj tak vidíme, že banky sa neštítia zdražovať úvery, aj opakovane.
Banky získavajú peniaze aj z medzibankového trhu, požičiavajú si formou dlhopisov, napríklad na hypotekárne úvery. A teda ak vzrástla cena...
Zostáva vám 85% na dočítanie.