Ceny ropy vzrástli o viac než dolár, pričom cena Brentu sa dostala na vyše 2-ročné maximum. Trhy do veľkej miery ovplyvnili hrozby Turecka, že zablokuje dodávky ropy z irackého Kurdistanu do svojich prístavov.
Ankara oznámila, že by mohla odstaviť ropovod, ktorý prepravuje surovinu zo severoirackého Kurdistanu, na svetové trhy. Turecko tak pohrozilo v súvislosti s dnešným referendom irackých Kurdov o vyhlásení nezávislosti.
Iracká vláda referendum odsúdila a vyhlásila za protiústavné. Zároveň vyzvala ostatné štáty, aby zastavili dovoz ropy z Kurdistanu. Ako uviedli analytici z Commerzbank, "ak by bola táto výzva na bojkot úspešná, na trh sa dostane denne zhruba o 500.-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) ropy menej".
Navyše, ceny čiastočne ovplyvnili aj informácie zo strany najväčších producentov ropy, ktorí sa koncom minulého týždňa zišli vo Viedni.
Ako informovali, od začiatku roka klesla produkcia o 1,8 milióna barelov denne. To umožnilo stlačenie nadbytku ropy vo svete a zvýšenie cien komodity za posledné tri mesiace zhruba o 15 percent.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s novembrovým kontraktom vzrástla do 17.33 h SELČ o 1,50 USD na 58,36 USD (49,18 eura) za barel. To je najvyššia hodnota od júla 2015. O vyše dolár vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Tá dosiahla 51,68 USD/barel, čo predstavuje rast o 1,02 USD.
1 EUR = 1,1867 USD