Rakúska energetická skupina OMV a ruský plynárenský gigant Gazprom možno oprášia plán výstavby plynovodu spájajúceho Rusko so strednou a južnou Európou. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na denník Der Standard.
Podľa zdrojov denníka o záležitosti hovoril rakúsky spolkový kancelár Christian Kern s prezidentom Vladimirom Putinom v máji na návšteve Petrohradu. OMV a Gazprom tam podpísali dohodu o spolupráci s cieľom koordinovať rozvoj infraštruktúry pre prepravu zemného plynu do strednej a juhovýchodnej Európy.
Ťažko odhadnúť náklady
Ako uviedli zdroje Reuters oboznámené s konaním, v tejto fáze je príliš skoro hovoriť o nákladoch a investíciách do projektu. Avšak ak bude realizovaný, posilní úlohu rakúskeho plynovodného uzla Baumgarten, cez ktorý sa distribuuje okolo 57 miliárd metrov kubických plynu ročne.
Projekt by mal nadväzovať na rusko-turecký plynovod TurkStream, ktorý Gazprom plánuje dokončiť do konca budúceho roka. Ďalšou možnosťou, ako dopraviť ruský plyn do Talianska je cez západné Turecko a Grécko, uviedla agentúra Reuters.
Oteplenie vzťahov
Projekt TurkStream bol prvýkrát oznámený koncom roka 2014 počas Putinovej návštevy v Turecku. V novembri 2015 bol ale pozastavený po zostrelení ruského lietadla Su-24 tureckú stíhačkou F-16 v Sýrii.
Otepľovanie vzájomných vzťahov začali vlani v júni tureckým ospravedlnením Rusku. Projekt predpokladá stavbu dvojitého potrubia pod Čiernym morom.
Zrušený South Stream
Každé z nich má mať ročnú kapacitu 15,75 miliárd metrov kubických zemného plynu. Náklady naň sa odhadujú medzi 12 až 13 miliardami dolárov.
Projekt plynovodu South Stream, ktorý mal dodávať ruský plyn do južnej Európy podmorským plynovodom do Bulharska, Rusko zrušilo koncom roka 2014 kvôli námietkam Európskej únie z dôvodov hospodárskej súťaže. Po ruskej anexii Krymu potom vzájomné vzťahy ochladli.