IT asociácia Slovenska si počas tohtotýždňovej konferencie pripomenie 25. výročie jej fungovania. Aké bolo pre ňu jej prvé štvrťstoročie?
Naša pôvodná agenda vyzerala úplne inak ako tá, ktorú máme v súčasnosti. Dnes pôsobíme v politickom a hospodárskom priestore so značne inými a so širšími úlohami. Na valnom zhromaždení sa zrejme zúčastnia aj pamätníci, ktorí si spomenú na to, že sa prvé snahy o neformálne kontakty začali v čase, keď sa stretávali ľudia so záujmom o rozšírenie elektrického podpisu. Dnes je to už štandardná vec, no vtedy to bolo inovácia. Títo ľudia následne začali spolu komunikovať, usúdili, že ide o jeden zo základných predpokladov rozvoja elektronických služieb štátu. Aj preto bol prvou agendou, o ktorej sme po založení IT asociácie Slovenska verejne hovorili, rozvoj eGovernmentu.
Tento pojem sme takto zaviedli do verejného diskurzu. Následne začali pribúdať aj ďalšie témy. Zaujímali sme sa napríklad o legislatívu, ktorú prijímal štát z rozličných dôvodov. Postupne sme tiež identifikovali kľúčový problém, ktorý brzdil náš ďalší rozvoj – nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Neskôr sa pridali témy ako podpora digitalizácie ekonomiky, pretože tá začala doplácať na nízku produktivitu práce, no a v poslednom čase, teda posledných päť či šesť rokov, je to aj umelá inteligencia. Náš záber sa tak skutočne znásobil.
Čo všetko sa jej za toto obdobie podarilo, na čo ste najviac pyšní a kam sa posunula?
IT asociácia mnohé agendy, ktoré sú ucelené a dajú sa spracovávať nejakým špecializovaným tímom, rozčlenila na takzvané spin-offy. Ide o inštitúcie, ktoré sme založili my alebo spoluzakladali s niekým iným. Jedným z prvých spin-offov bola Slovenská asociácia pre elektronický odpad, ktorá sa stala vyslovene spracovateľom takéhoto odpadu. Svoje poplatky tam odvádzajú všetci naši členovia, ale tiež napríklad dovozcovia výpočtovej techniky. My pre nich následne zabezpečujeme jeho likvidáciu. A robíme to dobre, robíme to najlacnejšie na trhu a robíme to tak, že im ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.