Navrhované zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z desiatich percent na 23 percent na služby horských stredísk a ubytovanie by prinieslo výraznú stagnáciu v regiónoch.
Spôsobilo by tiež straty všetkým ostatným naviazaným službám. Upozornil na to v stredu výkonný riaditeľ asociácie Lavex, ktorá združuje horské strediská, Bohuš Hlavatý.
"Vláda si pri zdražení až o 13 percent neuvedomila, že budeme nekonkurencieschopní voči najbližším konkurenčným trhom. Naši najčastejší návštevníci budú mať rovnaké služby výrazne lacnejšie doma," skonštatoval Hlavatý.
Priblížil, že v Poľsku je DPH osem percent a v Česku 12 percent. "Pri takýchto rozdieloch v náš neprospech pre nich dovolenka na Slovensku nebude atraktívna. Predpokladáme, že toto opatrenie výrazne obmedzí návštevnosť zahraničných návštevníkov," dodal Hlavatý.
Asociácia tiež predpokladá, že domáci turisti si pri zdražení lyžovačky a celej dovolenky o 13 percent budú hľadať lacnejšiu alternatívu v zahraničí. Alebo si lyžovačku nebudú môcť dovoliť vôbec. "A to sa na Slovensku tomuto obľúbenému zimnému športu venuje zhruba milión lyžiarov. Všetky tieto faktory prispejú k výraznému výpadku tržieb a zároveň aj k oveľa nižšiemu výberu DPH. Teda presne k opačnému efektu, ako očakáva ministerstvo financií," zhodnotil výkonný riaditeľ Lavex.
O prácu by tak podľa Hlavatého mohli prísť desiatky tisíc ľudí v regiónoch. Horské strediská združené v asociácii preto navrhujú neexperimentovať s drastickým zvýšením DPH na kľúčovú infraštruktúru cestovného ruchu.
Premiér Robert Fico (Smer) v utorok nevylúčil, že DPH na ubytovanie sa ešte bude upravovať na päť percent, rovnako, ako je to pri gastre. Podľa predsedu vlády by sa to dalo vyriešiť cez pozmeňujúce návrhy.