Nákupy v Poľsku, Rakúsku či v Maďarsku nie sú pre pohraničných Slovákov niečím nezvyčajným. Medzi našincami sa navyše často objavuje názor, že v okolitých krajinách majú spotrebitelia kvalitnejšie potraviny. Týka sa to obzvlášť tých, ktoré sú v regáloch obchodníkov u juhozápadných susedov. HN sa rozhodli na túto problematiku pozrieť v praxi.
Na nákup sme sa vybrali do rakúskeho Kittsee, ktoré sa od Bratislavy nachádza len niekoľko minút autom. Navštívili sme reťazec, ktorý je prítomný v oboch krajinách. V obchode sme siahali po značkách, ktoré sú dostupné aj na tuzemskom trhu, a následne presne tie isté produkty zakúpili aj v našom hlavnom meste – prevažnú väčšinu v tom istom reťazci. Porovnali sme ich zloženie a aj ceny.
Za nápoje si priplatia
Dohromady sme náhodne vybrali 19 rôznych značkových potravín z kategórií trvanlivých, čerstvých aj mrazených. V Rakúsku vyšiel nákup na 50,03 eura, na Slovensku to bolo 46,19 eura.
V prípade Rakúska sme brali do úvahy cenu za jeden kus pri sladkosti Kinder Maxi King, ktorá bola dostupná len v trojbalení.
Rozdiel bol aj v balení Actimelu, tu sa dá zohnať po štyroch kusoch, u susedov po šiestich. Najmenšia nátierka Philadelphia má na Slovensku 125 gramov, vo vedľajšom štáte 150 gramov.
Niektoré produkty u nás vyšli lacnejšie, iné drahšie. Napríklad za 200 gramov Nutelly zaplatia Rakúšania o 50 centov menej, na druhej strane pol litra Coca-Coly a Fanty u nich stojí 1,69 eura, zatiaľ čo u nás 0,95 eura. Do tejto sumy nerátame 15-centovú zálohu.
Výrazne drahší bol napríklad aj nanuk Magnum od výrobcu Algida. U nás stojí 1,99 eura, v Rakúsku to bolo až 2,8 eura.
Našli sa však aj potraviny s tou istou cenovkou. Išlo o 100-gramovú čokoládu Ritter Sport, tuniakové šaláty Rio Mare a proteínový puding Ehrmann.
Viac ako ceny, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú akcie reťazcov na oboch stranách rieky Dunaj, nás však zaujímalo zloženie jednotlivých potravín.
Zostáva vám 74% na dočítanie.