Prípadné zavedenie dane z bankových prevodov by zaťažilo pohyb peňazí a kapitálu, čo je proti stimulácii ekonomického rastu. Tok peňazí a kapitálu je kľúčový na podporu ekonomického rozvoja, uviedla Slovenská asociácia finančníkov (SAF) v reakcii na medializované úvahy o tejto dani.
Asociácia v tejto súvislosti pripomenula napríklad nové európske pravidlá pre okamžité platby, ktoré sú významnou technologickou inováciou. "Umožňujú uvoľnenie finančných prostriedkov, ktoré sú zablokované vo finančnom systéme, vďaka čomu sú okamžite dostupné koncovým používateľom - teda spotrebiteľom a podnikom v EÚ - na účely spotreby a investícií," zdôraznila asociácia finančníkov.
Vláde tiež asociácia pripomenula nedávno schválený Národný program reforiem Slovenskej republiky 2024. Materiál vychádza z analýzy súčasného stavu krajiny v najzásadnejších oblastiach rozvoja a obsahuje najväčšie štrukturálne výzvy, ktorým Slovenská republika čelí. Podstatným prvkom pre hospodárstvo je aj nastavenie parametrov daňového systému.
"Poďme diskutovať o napĺňaní parametrov daňového systému, ako je v schválenom dokumente uvedený, aj o tom, ako prostredníctvom daňového systému podporiť vedu, výskum, ale najmä inovácie vo firmách, a tiež digitálnu transformáciu. Veď digitálna a zelená transformácia je len o inováciách, a teda o investíciách do týchto inovácií. Je potrebné tieto investície vo firmách stimulovať, podporiť," zdôraznila asociácia finančníkov s tým, že zástupcovia podnikov a odborníci z asociácie sú na diskusiu s vládou pripravení.
Ministerstvo financií pred pár dňami odmietlo tvrdenia, že rezort plánuje zaviesť bežným občanom zdaňovanie výberov z bankomatov a bankových prevodov. Označilo ich za klamstvá a šírenie poplašných správ.
Ministerstvo potvrdilo, že momentálne pracuje na balíku konsolidačných opatrení, ktorého výsledná podoba však bude známa až po rokovaniach koaličnej rady. "Následne budú všetky opatrenia detailne predstavené verejnosti," avizoval rezort financií.