Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne vo februári spomalilo na 2,6 percenta z januárových 2,8 percenta. Prispel k tomu ďalší pokles cien energií, uviedol dnes v rýchlom odhade európsky štatistický rad Eurostat. Údaje za celú Európsku úniu predbežný odhad neobsahuje.
Najhoršie obstálo Chorvátsko
Analytici podľa agentúry Reuters očakávali spomalenie inflácie až na 2,5 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny zvýšili o 0,6 percenta.
Na Slovensku podľa odhadu Eurostatu dosiahla inflácia vo februári v medziročnom porovnaní úroveň 3,7 percenta. To nás radí na štvrtú najhoršiu pozíciu v rámci eurozóny za Rakúskom (4,2), Estónskom (4,4) a Chorvátskom (4,8).
Oproti januáru, keď bola u nás inflácia medziročne na úrovni 4,4 percenta, ide o pokles o 0,7 bodu. Najnižšia bola inflácia v Lotyšsku a v Taliansku, kde bola menej ako jedno percento.
Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií, spomalila v medziročnom porovnaní na 3,3 percenta z januárových 3,6 percenta. Bez zahrnutia cien energií, potravín, alkoholu a tabaku ceny medziročne vzrástli o 3,1 percenta.
Výrazne rástli ceny potravín
Najviac sa vo februári v medziročnom porovnaní zvýšili ceny potravín, alkoholu a tabaku, a to o štyri percentá. Ceny v službách stúpli o 3,9 percenta a neenergetického priemyselného tovaru o 1,6 percenta.
Ceny energií naopak ako jediné klesli, a to o 3,7 percenta. Tempo ich poklesu však spomalilo zo 6,1 percenta v januári av medzimesačnom porovnaní naopak vzrástli o 1,5 percenta.
Spresnenú správu s ďalšími podrobnosťami a s údajmi za celú Európsku úniu zverejní štatistický úrad 18. marca. Inflácia v eurozóne sa predvlani postupne vyšplhala až na rekordných 10,6 percenta, odvtedy už výrazne klesla a priblížila sa dvojpercentnému cieľu Európskej centrálnej banky. Jej šéfka Christine Lagardeová začiatkom roka uviedla, že banka by mohla v lete znížiť úrokové sadzby.