Ubytovacím zariadeniam na Slovensku v septembri stúpol počet hostí medziročne dvojciferným tempom a na dosiahnutie predcovidovej úrovne chýbalo už len šesť percent, informuje Štatistický úrad. Cestovný ruch na Slovensku patril počas epidémie choroby COVID-19 k najviac zasiahnutým sektorom ekonomiky.
Služieb slovenských hotelierov v septembri využilo zhruba 549-tisíc hostí, čo bolo 12 percent viac ako v rovnakom období vlani.
Počet nocí, ktoré hostia strávili v hoteloch a penziónoch, sa oproti minulému roku zvýšil o desatinu a dosiahol takmer 1,4 milióna. Priemerná doba pobytu predstavovala 2,5 noci.
Zároveň sa počty ubytovaných turistov najviac priblížili rovnakému obdobiu roku 2019, kedy krajina ešte nečelila koronavírusovej nákaze. Pred štyrmi rokmi prevádzkovatelia ubytovacích zariadení zároveň hlásili rekordné počty klientov v novodobej histórii krajiny.
Výrazne medziročne pribudlo aj zahraničných návštevníkov. Ubytovacie služby počas septembra na Slovensku ich využilo 205-tisíc. Išlo síce o takmer štvrtinový medziročný nárast návštevnosti, ale cudzincov bolo stále o 13,4 percenta menej ako v septembri 2019.
"Nárast ukazovateľov ubytovania naďalej ovplyvňuje najmä nižšia porovnávacia základňa zo septembra 2022, kedy sa do ubytovacích zariadení postupne vracali hostia po dvojročnej pandémii covidu-19," uviedol štatistický úrad.
Počet domácich hostí v slovenských ubytovacích zariadeniach už takmer dosiahol predcovidovú úroveň. Naopak zahraničných klientov chýbalo ešte 13 percent. Zo zahraničia dlhodobo jazdia na Slovensko hlavne Česi.
V súhrne za prvé tri tohtoročné štvrťroky sa v zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku ubytovalo 4,49 milióna hostí. Medziročne to predstavuje nárast o 22 percent, oproti predcovidovému obdobiu je to ale pokles o deväť percent.
V súhrne v treťom štvrťroku poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 4988 ubytovacích zariadení. Návštevníkom bolo k dispozícii 72-tisíc izieb a 219-tisíc lôžok, vrátane kempingových miest. Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 37,6 percenta, využitie izieb 41,2 percenta