Podľa posledných údajov Štatistického úradu sa v prvom kvartáli tohto roka prepadla výstavba v Bratislavskom kraji o 53 percent. Výsledok nadväzoval na pokračujúci trend zo začiatku roka, keď ste sa ešte v marci vyjadrili, že je za tým pokles dopytu a zhoršené podmienky financovania. Môžeme v ďalšom kvartáli očakávať ďalší prepad?
Myslím si, že nie sme na konci prepadu. Štatistický úrad vychádza z transakčných cien nehnuteľností, takže kvartálne výsledky úradu sú oneskorené kvôli zotrvačnosti. Reálne zrkadlo uvidíme v najbližších dvoch štvrťrokoch, keď sa naplno prejaví reálny pokles realít. Koncom roka by sme tak mohli vidieť ďalšie znižovanie cien.
Sú na trhu dáta, ktoré sú presnejšie?
Štatistiky, ktoré sú u nás dostupné, neodzrkadľujú reálnu hodnotu nehnuteľností. Štatistiky Národnej banky Slovenska vychádzajú z ponukových cien nehnuteľností na realitných portáloch. Tie môžeme považovať za presnejšie ako údaje Štatistického úradu, pretože odzrkadľujú aktuálny stav, no ani to nie je presné, keďže reálna transakčná cena je aktuálne o dohode. Stáva sa teda, že je nižšia ako tá ponuková.
Znamená to, že človek, ktorý vie už so zľavou kúpiť nehnuteľnosť, si vie ešte lepšie vyjednať podmienky a transakčnú cenu zapísanú do katastra sa dozvieme o niekoľko mesiacov neskôr. Ochladenie na trhu je však dosť silné a predpokladám, že bude ešte pokračovať.
Vedeli by ste uviesť nejaký konkrétny príklad?
V Petržalke sa vlani ponúkalo na realitných portáloch niekoľko desiatok bytov na sekundárnom trhu, ktoré sa predávali ako teplé rožky, za najvyššie možné sumy. Teraz je tam v lokalite v ponuke okolo 400 trojizbových bytov, ktoré sa nedarí predať. Takže sumy musia klesať, keďže konkurencia medzi nehnuteľnosťami je čoraz vyššia, čo vytvára tlak na transakčné ceny.
Ako dlho by táto situácia mohla trvať?
Zostáva vám 87% na dočítanie.