Poliaci roky šetrili na splátkach vďaka variabilným úrokom. Tie sa totiž prispôsobujú základnej sadzbe centrálnej banky, ktorá dlhodobo bola na úrovni 0,5 percenta. No regulátor ju v priebehu posledného roka zdvihol až na 6,5 percenta a naši susedia sa ocitli v hypotekárnom pekle. Na ilustráciu, aktuálna priemerná sadzba je približne deväť percent.
Hoci sa majú Slováci lepšie, index dostupnosti bývania sa dostal na najhoršiu úroveň od roku 2011. Nečudo, priemerný úrok sa z 1,08 percenta v januári 2022 dostal v prvom mesiaci tohto roka na 3,20 percenta. Preto by sa očakávalo, že dopyt bude omnoho nižší, a to najmä po novostavbách.
Deje sa však opak, záujem je stále solídny – hlavne v Bratislave, kde je trh najčulejší. Vidieť to napríklad na cenách spomínaných nových objektov, ktoré v poslednom štvrťroku 2022 medzikvartálne vyskočili v hlavom meste o 4,1 percenta.
Tento paradox potvrdzujú aj aktuálne čísla developerov. „Voľných bytov v našich projektoch je približne o 40 percent menej ako pred rokom,“ povedal výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán. Rovnakú skúsenosť opisuje aj generálny riaditeľ spoločnosti Finep Borek Simandl, ktorý potvrdil medziročný pokles ponuky o viac ako 80 percent.
Nie je však všetko ružové a developeri sa snažia získať priazeň potenciálnych kupcov rôznymi zľavami a službami navyše. HN sa preto snažili zistiť, aký je stav na trhu s nehnuteľnosťami. Oslovení developeri odpovedali na nasledujúce otázky.
1. Aký máte aktuálne počet voľných bytov v ponuke v rámci všetkých projektov?
2. Ako sa tento údaj zmenil medziročne?
3. Aký máte podiel bytov v ponuke jeden rok pred dokončením?
4. Snažíte sa zrýchliť predaj napríklad cenovými akciami, znížením ceny či inými benefitmi?
Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate
Zostáva vám 81% na dočítanie.