Ak by ste si mali vybrať jeden atribút našej krajiny a odprezentovať ho zvyšku sveta, čo by to bolo?
V ideálnom prípade by sme mali na Slovensku niečo také výnimočné, čo iné krajiny vyslovene nemajú a dalo by sa to nájsť len u nás. Takýchto štátov je však veľmi málo. Nachádzame sa v stredoeurópskom regióne, máme spoločnú históriu s našimi susedmi, s ktorými sme si často podobní. Napríklad Maďarsko a Česko majú tiež dobre rozvinuté kúpeľníctvo, s Poľskom zase zdieľame pohorie. No aj napriek tomu, ak by som si mala vybrať jednu oblasť v rámci turizmu, tak by som povedala, že Slovensko dokáže na malom a kompaktnom území ponúknuť širokú škálu aktivít. Samozrejme, okrem mora, no máme tu deväť národných parkov. Povedala by som, že našou dominantou je jedným slovom príroda, ktorá je ešte stále neporušená.
Predchodca vašej agentúry, SACR, zanikol v roku 2016. Ako vyzeralo zázemie, do ktorého ste prišli?
Vznikli sme na začiatku apríla 2021, a to doslova na zelenej lúke, pretože na ten čas od zániku Slovenskej agentúry pre cestovný ruch sa agenda presunula pod rezort dopravy. Tam však neboli naplno realizované marketingové aktivity. My sme teda začínali od nuly a náš komunikačný plán vznikol úplne nanovo. Prišlo k nám zopár kolegov, ktorí tvorili úvodný tím.
V čase, keď ste začínali, bola pandémia v plnom prúde. Nakoľko vám to skomplikovalo rozbeh?
Paralelne sme museli riešiť nielen stratégiu, ale aj to, akým spôsobom a do akej pozície postaviť komunikáciu Slovenska ako turistickej destinácie v čase pandémie. Taktiež sme sa museli venovať komunikácii podmienok vstupu do krajiny. Turistom nebolo jasné, ako sa vlastne majú k nám dostať. Počas letnej sezóny k nám mohli bez prekážok prísť len plne zaočkovaní, ostatní by museli ísť do karantény. To bola veľká rana pre cestovný ruch. Spolupracovali sme nielen s jednotlivými asociáciami a organizáciami, ale aj so samotnými prevádzkarmi, ktorí nevedeli, či budú môcť byť otvorení. Pripravili sme tiež infokampaň na zdrojových trhoch a pravidelne sme informovali o podmienkach vstupu na Slovensko.
Zostáva vám 80% na dočítanie.