Veľké podniky, ako U. S. Steel, Železiarne Podbrezová, Slovnaft, OFZ, Duslo či Slovalco, po príchode pandémie patrili k tým, ktorým naša ekonomika vďačila za stabilný príjem. Odvetvie ťažkého priemyslu totiž nemá pomyselný červený gombík, stlačením ktorého môže prerušiť výrobu a dočasne zatvoriť svoje brány ako napríklad producenti v automotive segmente či podnikatelia v službách.
Karta sa však otočila a zatiaľ čo časť priemyslu, napríklad košická huta alebo naša jediná rafinéria, zažíva takzvaný windfall profit, teda veľké zisky spôsobené neočakávanými okolnosťami, zvyšok balansuje pre skokové rasty vstupných nákladov na hranici rentability, prípadne je v už červených číslach.
Výrazne horšie časy potvrdzujú aj najnovšie dáta Štatistického úradu. Produkcia priemyslu totiž v marci medziročne klesla o 7,3 percenta, nové objednávky o takmer 10 percent, a to v situácii, keď ceny vo výrobnej sfére stúpli o 37 percent. Aj preto sa HN najväčších hráčov v priemysle opýtali ako sa im darí, s akými problémami bojujú a či sú ich prevádzky stále v čiernych číslach.
Alexej Beljajev, spolumajiteľ spoločnosti Tatravagónka
Celý priemysel je v súčasnosti extrémne rozkolísaný. Aktuálne je pre nás kľúčové, aby sme dokázali zraziť náklady na suroviny, bez ktorých sa nezaobídeme. Príkladom sú plechy, ktoré sme ešte minulý rok kupovali za 500 eur. Teraz je to dvetisíc eur. Každé zníženie vstupov by nám aktuálne pomohlo. Dôkazom je aj to, že zatiaľ čo vlani sme dosiahli historický zisk, tento rok sme ešte žiadny zisk neurobili.
Zostáva vám 82% na dočítanie.