StoryEditor

Žiga: Gabčíkovo zarobilo za týždeň 600-tisíc. Je to málo, tvrdí Miškov

14.03.2015, 14:09
Autor:
TASRTASR


Vodná elektráreň v Gabčíkove (VEG) pod 100-% kontrolou štátu v tomto týždni za predaj elektrickej energie utŕžila približne 640.000 eur. "Elektrinu sme predali na medzinárodnej burze," uviedol dnes v relácii RTVS Sobotné dialógy minister životného prostredia SR Peter Žiga (Smer-SD) v diskusii s nezávislým poslancom Národnej rady SR Jurajom Miškovom.

Miškov: Neviete na elektrárni zarábať
Štát podľa Miškova síce predal elektrinu na burze, ale o 10 % lacnejšie, než ju predávala týždeň predtým na medzinárodných trhoch s elektrinou spoločnosť Enel. "Vy jednoducho neviete zarábať na prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo, pretože neviete predávať na budúcich trhoch, tzv. futures. Predávate na spotovom trhu, kde sú ceny elektrickej energie oveľa nižšie," vyčítal ministrovi Miškov.

Suma, ktorú štát plánuje žiadať od Slovenských elektrární (SE), za približne deväťročnú prevádzku VEG na základe neplatnej zmluvy, dosiahne výšku okolo 350 miliónov eur. "Keďže súd v pondelok ((9.3.) povedal, že zmluva je neplatná, tak zmluvné strany si budú na základe tohto rozhodnutia musieť vrátiť plnenia. Všetky peniaze, ktoré získal Enel za 9 rokov prevádzky VEG, bude tak musieť vrátiť štátu. Takto sa prišlo k sume 350 miliónov eur," poznamenal Žiga.

Minister zároveň pripustil, že štát na druhej strane bude musieť vrátiť za uvedené obdobie plnenia Enel-u, ak ten predloží Slovensku doklady o svojich nákladoch. "Enel nejaké náklady s prevádzkou VEG určite mal, na tie má právo," doplnil.

Prevzatie VEG štátom podľa Žigu nesúvisí s avizovanými zámermi Enel predať svoj väčšinový 66-% podiel v SE. "Nevnímam to takto," podotkol. Nemyslí si, že by vyňatie kapacity VEG zo SE nejako ovplyvnilo budúcu predajnú cenu podielu v SE, respektíve, že by na zníženie ceny podielu vytváralo nejaký tlak. "Za rok 2012 totiž dosiahli Slovenské elektrárne ako holding zisk približne 400 miliónov eur. Tržby, ktoré SE získavali za prevádzku VEG, boli len asi 40 miliónov eur," dodal Žiga.

Boj so skládkami
Mestá a obce by mali v tomto roku dostať milióny eur na boj s čiernymi skládkami. Ministerstvo životného prostredia chce na tento účel využiť desať miliónov eur z likvidácie Recyklačného fondu, ktorú so sebou prináša nový zákon o odpadoch.

Žiga by chcel za tieto peniaze vyčistiť krajinu do takej miery, ako sa bude dať. Ako však upozornil poslanec Národnej rady SR Zsolt Simon (Most-Híd), nebude to stačiť. Kritický je aj voči samotnému novému zákonu. Ten považuje za potrebný, myslí si však, že ministerstvo by malo do neho zapracovať pripomienky a až potom s ním prísť opäť do parlamentu.

Podľa Žigu sa zo Slovenska stáva jedna skládka komunálneho odpadu, pomôcť má preto spomínaný nový zákon o odpadoch. Tvrdí, že ten vytvorí podmienky pre ľudí, aby mohli triediť odpad a znižovať tak svoje náklady za jeho likvidáciu. Simon sa, naopak, obáva, že poplatky za odpad porastú a odpad tak nakoniec skončí opäť na čiernych skládkach. Právnej norme vyčíta, že výrobcov a dovozov stavia na piedestál a samosprávy dáva na úroveň služobníkov.

01 - Modified: 2007-04-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: KOMODITY
01 - Modified: 2024-11-14 21:42:32 - Feat.: - Title: Potápači štátneho podniku Vodohospodárska výstavba odstránili naplaveniny pri Vodnom diele Gabčíkovo 02 - Modified: 2024-11-13 13:52:05 - Feat.: - Title: Ozaj, prečo šéfom parlamentu nemôže byť podpredseda Žiga? 03 - Modified: 2024-10-04 09:34:31 - Feat.: - Title: Keď Dunaj klesá, stúpa spodná voda. Už odvolali druhý stupeň povodňovej aktivity, obce rátajú škody 04 - Modified: 2024-09-21 11:30:41 - Feat.: - Title: Pri atómovej elekrárni Paks platí druhý stupeň povodňovej pohotovosti. Dunaj ju zatiaľ neohrozuje 05 - Modified: 2024-09-20 19:43:02 - Feat.: - Title: Vedenie Záporožskej elektrárne tvrdí, že Ukrajina útočila v blízkosti elektrárne
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 20:46