Sú lacnejší, prispôsobiví a jednoduchšie práce zvládnu porovnateľne ako Slováci. A rovnako ako my sú členmi Európskej únie. Rumuni. Práve oni podľa zistení HN ohrozujú prácu pre zhruba tisícku Slovákov na východe Slovenska.
Takýto scenár hrozí podľa informácií HN v michalovskom závode japonského dodávateľa pre automobilky, v spoločnosti Yazaki. Tá je so súčasnými 3200 pracovníkmi jedným z kľúčových zamestnávateľov v regióne. „Vedenie zvažuje, že asi tretine z nich by nemala byť predĺžená zmluva,“ hovorí pre HN zdroj z dodávateľského prostredia.
Ak by reálne k nepredĺženiu zmlúv došlo, spustilo by sa tým jedno z najväčších prepúšťaní v regióne za posledné roky. S prívlastkom rekordné.
Pred tromi rokmi protestovali zamestnanci michalovského závodu Yazaki proti zmenám v Zákonníku práce. Snímka: TASR/Milan Kapusta
S adekvátnou náhradou
Dôvodom majú byť dve nové prevádzky Yazaki v rumunských mestách Urlaţi a Brăila. Práve tie by mali prevziať časť výroby zo Slovenska. To HN potvrdil aj odborový šéf vo fabrike Ľuboslav Kračanský.
Jedným dychom však dodáva, že o žiadnom veľkom prepúšťaní nevie. „V prípade presunu časti výrobného programu máme prísľub, že dôjde k jej adekvátnej náhrade,“ povedal Kračanský. Faktom je, že nepredlžovanie zmlúv sa oficiálne ako prepúšťanie nekvalifikuje.
Jedno prepúšťanie už bolo
Firma sa pritom na Slovensku negatívne preslávila, keď pred piatimi rokmi zavrela fabriku v Prievidzi. Bez práce vtedy ostalo 1200 ľudí. Spoločnosť na otázky HN nereagovala.
Analytici však poukazujú na to, že dodávateľský reťazec u nás trápi množstvo problémov. Generálny sekretár Zväzu elektrotechnického priemyslu Andrej Lasz poukazuje hlavne na lacnejšiu pracovnú silu, investičné stimuly, vymožiteľnosť práva či stabilitu legislatívneho prostredia.