Strata zamestnania, neuvážene čerpané úvery prípadne nečakaná dlhotrvajúca choroba. To sú najčastejšie dôvody, pre ktoré sa ľudia dostanú do bezvýchodiskovej situácie a vyhlásia osobný bankrot. Podľa spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau ich bolo v minulom roku najviac v histórii – konkrétne 353.
Je to o vyše sto prípadov viac, ako v roku 2012. Prečo práve vlani prišlo k takému výraznému nárastu? Ľudia mali jednoducho menej peňazí, keďže oproti minulým rokom sa náklady zvyšovali rýchlejším tempom, ako rástli mzdy, tvrdí Jana Marková, šéfka analýz v CRIF - Slovak Credit Bureau.
Za bankrot musíte platiť
Bankrot pritom nie je jednoduchý proces. Dlžník musí mať peniaze na súdny poplatok, zaplatiť za právne služby a disponovať aj majetkom. Odborníci tvrdia, že mesačne ich oslovia stovky ľudí, ktorí majú záujem o osobný bankrot. Nespĺňajú však podmienky.
„Predstavujú si to veľmi jednoducho, keď im objasníme podmienky, potom radšej cúvnu,“ opísala Mária Globanová z Právneho centra. Potvrdzuje to aj Martin Horňáček z Prvej oddlžovacej spoločnosti. Tvrdí, že ich pobočky po celom Slovensku navštívi mesačne priemerne 1500 ľudí, ktorí prejavia o bankrot záujem.
„Viac ako 90 percent z nich však nespĺňa podmienky, preto im radšej navrhneme zastupovanie voči veriteľovi,“ objasnil. Podľa neho je slovenská legislatíva veľmi nepriechodná. V porovnaní s Českou republikou ten, kto má záujem o osobný bankrot, nemusí disponovať majetkom. „V Česku je to mesačne 2500 našich klientov, ktorí môžu reálne uvažovať o osobnom bankrote, pretože spĺňajú podmienky,“ dodal Horňáček.
Advokát Pavel Škoda nám opísal niekoľko príkladov z praxe:„Medzi nimi sú aj bývalí živnostníci, ktorí majú ešte dlhy z 90. rokov minulého storočia. Alebo ľudia, ktorí si za hypotéku postavili dom, dostali sa do problémov a ani predajom nehnuteľnosti by nevykryli dlhy voči banke.“
Zhorší si svoj rating
Marková hovorí, že hoci ekonomické prognózy na tento rok sú v porovnaní s minulosťou priaznivejšie, očakávajú, že počet bankrotov bude rásť. „Obyvatelia sa zadlžovali v období priaznivého vývoja ekonomiky, ich finančné problémy narastali postupne, mnohí už vyčerpali svoje finančné rezervy,“ vysvetlila Marková.
Ten, kto prejde niekoľkoročným oddlžovacím procesom, sa raz a navždy zbaví všetkých svojich dlhov. Zhorší sa však jeho rating u bánk. Hoci už nefiguruje v úverovom registri, stále ostáva evidovaný v interných zoznamoch bankových a nebankových inštitúcií, od ktorých si požičal peniaze.