Do aktuálneho boja o osud Slovenských elektrární zasiahol aj taliansky Enel. Taliani v roku 2006 po privatizácii vstúpili do podniku ako 66-percentný akcionár. Boli pri dostavbe Mochoviec, ktorá podnik zadĺžila až na kritickú úroveň 60 percent aktív a potom spravili krok späť. Tretinový podiel prebral od nich český Energetický a průmyslový holding (EPH) a po dokončení tretieho aj štvrtého bloku Mochoviec má Enel z podniku odísť úplne.
Enel bol pri tom, keď si elektrárne za vlády Roberta Fica zobral úver od ruskej Sberbank. Rusi v roku 2014 poskytli na dostavbu Mochoviec 870 miliónov eur. Teraz vo veriteľskom výbore žiadajú ďalšie záruky, vrátane ručenia akcionárov za úver podielmi v elektrárňach. Mali tiež odmietnuť predĺžiť splatnosť úverov.
Ostrá reakcia na Sulíka
Minister hospodárstva Richard Sulík preto tvrdí, že elektrárne sú od pondelka v technickom v bankrote. Na vládu v pondelok predložil návrh zákona, ktorý kabinetu umožní zabrániť prevodom akcií strategického výrobcu elektriny, v ktorom má štát 34 percent akcií. Dnes sa má rokovať o zákone v parlamente.
Elektrárne odmietajú, že by sa mala meniť akcionárska štruktúra. Výhrady proti Sulíkovým krokom vyjadril aj EPH. Podľa informácií HN má EPH v týchto výhradách aj podporu Enelu. Vo vedení talianskej spoločnosti sa podľa zistení HN tiež rieši, že riziká, na ktoré upozornil EPH, sú absolútne pravdivé. Talianska spoločnosť si myslí, že regulácia prevodu nepriamych podielov v rámci EÚ je v priamom rozpore s európskou legislatívou.
Jej právnici mali upozorniť, že v Európe boli takét...
Zostáva vám 85% na dočítanie.