TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Rebríček korupcie: Slovensko kleslo. Z EÚ sú na tom horšie iba štyri krajiny

28.01.2021, 07:40
Autor:
TASRTASRredred
V meradle 180 krajín sa Slovensko umiestnilo na 60. mieste.

Slovensko si v rebríčku korupcie oproti minulému roku pohoršilo o jedno miesto. Vyplýva to z údajov Transparency International. V meradle 180 krajín sa Slovensko umiestnilo na 60. mieste, dosiahli sme 49 bodov zo 100. Z krajín Únie sú za Slovenskom len štyri krajiny, a to Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko. 

Kroky Matovičovej vlády uvidíme o rok

Index vnímania TI sa skladá z priemeru deviatich hodnotení rôznych inštitúcií, ktoré v priebehu posledných dvoch rokov merajú názory na korupciu v krajine medzi domácimi podnikateľmi, zahraničnými investormi a konzultantmi, ako aj politológmi a expertmi na transparentnosť.

"Práve výrazný pád v jednom z týchto podindexov – vymožiteľnosť práva za rok 2019 hodnotená nemeckou Bertelsmannovou nadáciou – spôsobil aj celkové zníženie indexu vnímania korupcie na Slovensku," vysvetlil riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Zhoršenie v indexe podľa neho odráža slabý boj proti korupcii počas záverečného roka vlády súčasného predsedu mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho.

Prácu novej vlády Igora Matoviča (OĽANO), ktorá si dala za cieľ zlepšiť sa v rebríčku o 20 miest, podľa neho odrazí v plnej miere až tohtoročný index. Dodal tiež, že prvý rok novej vlády v boji proti korupcii možno vnímať ako úspešný.

"Počet stíhaní pri korupčných trestných činoch narástol v roku 2020 medziročne o viac ako o tretinu, obžalôb dokonca o polovicu na najvyššiu úroveň za posledných desať rokov. V mnohých prípadoch koalícia stransparentnila výber kádrov do kľúčových funkcií," uviedol s tým, že stále nemožno hovoriť o bežnej praxi. Pozitívne vníma aj rozbehnutie reforiem súdnictva, majetkových priznaní funkcionárov či prístupu občanov k informáciám.

Boj proti korupcii stagnuje

"Na druhej strane brzdou v protikorupčnom boji je neplnenie sľubov o vyššej politickej kultúre. Kritika médií či odborníkov s iným názorom, ako má predseda vlády, má ďaleko k štandardnému rešpektu v demokracii. Nevyvodenie zodpovednosti plagiátorstva predsedov vlády či parlamentu podkopáva sľuby vlády o trestaní prešľapov bez ohľadu na politické tričko. Viaceré vládne nominácie niesli príznaky straníckeho klientelizmu. Nulový deklarovaný majetok predsedu vlády je aj na svetové pomery raritou," uviedol Šípoš.

Negatívne hodnotí aj návrh zníženia transparentnosti zadávania verejných zákaziek, tiež fakt, že takmer rok od volieb stále nie je sfunkčnený úrad na ochranu oznamovateľov korupcie.

Po 16 rokoch od roku 2004, keď sa Slovensko vďaka protikorupčným reformám dostalo pred Grécko, skončilo minulý rok opäť raz za ním. Celkovo vo svete boj proti korupcii stagnuje. Dve tretiny štátov sveta majú skóre ešte nižšie ako Slovensko.

01 - Modified: 2024-11-21 12:39:08 - Feat.: - Title: Dodávky elektriny zo Slovenska na Ukrajinu tento rok výrazne stúpli 02 - Modified: 2024-11-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Útok na dáta v ambulancii? Už sa to deje 03 - Modified: 2024-11-20 09:27:28 - Feat.: - Title: Keď Fico povedal, že Žiga môže parlament riadiť až do volieb, nemuselo to byť len tak 04 - Modified: 2024-11-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako dobrá môže byť pre Slovensko tá „zlá“ Zelená dohoda 05 - Modified: 2024-11-19 18:02:40 - Feat.: - Title: Vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi nenarušia žiadne vládne nedorozumenia, zhodli sa Pellegrini s Klausom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 03:14