Ako je možné, že sa bývalá krajina ZSSR stala lídrom Európskej únie v digitalizácii? Ako to dokázala?
Nebolo to tak rýchlo, krajine to trvalo niekoľko desaťročí. Estónsko bolo bohatou krajinou už dávno pred okupáciu počas druhej svetovej vojny, čo pre nás ako občanov krajiny fungovalo motivačne. Na túto pozíciu sme sa chceli čo najrýchlejšie vrátiť. Okrem toho sme pomerne malá krajina, ľudí sme tak chceli tlačiť do toho, aby sa jednotlivé procesy automatizovali. Či už to bolo v rámci štátu alebo v súkromnom sektore.
Môže sa stať Estónsko vzorom pre ostatné krajiny Európskej únie?
Áno, len sa určite neinšpirujte našou politickou situáciou, pretože to je pohroma. Estónsko budovalo digitálnu spoločnosť veľmi racionálne, nešlo pritom len o prácu vlády, ale hlavne o prácu súkromného sektora. Vláda by skôr mala odstrániť prekážky a nestáť v ceste, podporovať budovanie digitálnej spoločnosti, a to viac ako len dotáciami.
Ako sú na tom v tomto smere ostatné pobaltské krajiny, teda Litva a Lotyšsko?
Tak trochu zaostávajú, no za posledné roky aj tam nastali výrazné zmeny. Treba si uvedomiť, že digitalizácia je len nástrojom. Oveľa dôležitejšie je to, ako je organizovaná verejnosť. Ostatné pobaltské krajiny strácali po rozpade Sovietskeho zväzu čas korupciou či papalášstvom, no teraz sa už posúvajú správnym smerom. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.