Aké dosahy na zamestnávateľov očakávate zo zvýšenia minimálnej mzdy?
Výška minimálnej mzdy je bod, v ktorom sa rozchádzame s odborármi. Keď o nej hovoria oni, hovoria o jej výške. My hovoríme o všetkých možných dosahoch, ktoré zvýšenie toho čísla prináša do nákladov na pracovnú silu. Ak hovoríme o samotnej výške minimálnej mzdy, ktorá vzrastie budúci rok na 623 eur, tak niektorým zamestnancom sa zvýši hrubý, a tým aj čistý príjem. Ale nie je to také marginálne zvýšenie, ako by sme očakávali. Predpokladáme, že každý podnik, či už malý, stredný alebo veľký, sa s tým bude vedieť vyrovnať. Nájde svoju cestu a nehovorím, že to musí byť hneď cesta znižovania stavu zamestnancov. Preto by bolo dobré rozprávať sa o tom, či vplyv rastu minimálnej mzdy na náklady sa nedá nejakým spôsobom eliminovať a zároveň zabezpečiť rast čistého príjmu zamestnancov.
Zvýšenie „minimálky“ zamestnanci pocítia. No treba povedať, že nie tak úplne, lebo nezdaniteľná časť základu dane nerastie tak razantne ako minimálna mzda.
Jeden z našich návrhov aj počas minulých rokov bol, aby sme sa začali baviť o zvyšovaní nákladov na strane zamestnávateľa. To znamená, že zvýšime minimálnu mzdu a veci s tým súvisiace. A aby sme vedeli zvýšiť čistý príjem, potrebujeme zvýšiť nezdaniteľnú časť mzdy. Teda znížiť odvody z minimálnej mzdy a možno nielen z nej, ale celkovo z mesačného príjmu zamestnanca. Mohli by sme nastaviť nejaký automat, ktorý by odzrkadľoval rast hrubej mzdy a zároveň aj rast nezdaniteľnej časti.
Takže...
Zostáva vám 85% na dočítanie.