TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Vláda chce zlepšiť boj proti cezhraničným daňovým praktikám firiem, schválila návrh zákona

29.05.2019, 12:15
Autor:
TASRTASR
Návrhom zákona sa do slovenskej legislatívy preberajú ustanovenia eurosmernice.

Cezhraničným daňovým praktikám spoločností má odzvoniť. Vláda schválila návrh zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní z dielne Ministerstva financií (MF) SR.

Návrhom zákona sa do slovenskej legislatívy preberajú ustanovenia eurosmernice. Cieľom návrhu je najmä zvýšenie daňovej transparentnosti a zlepšenie boja proti cezhraničným daňovým praktikám firiem.

Návrh zákona má podľa rezortu financií odradiť sprostredkovateľov aj daňovníkov od používania praktík potenciálne agresívneho daňového plánovania a prostredníctvom neho sa má účinne prispieť k úsiliu smerujúcemu k tomu, aby sa vytvorilo prostredie spravodlivého zdaňovania.

"Zákonom sa bude riadiť informovaná a odborne zdatná verejnosť, ktorá navrhuje vysoko sofistikované opatrenia cezhraničného daňového plánovania. Návrh nadväzuje na doterajší dynamický vývoj v oblasti automatickej výmeny informácií," priblížil rezort financií.

Zavádza sa ním automatická výmena informácií o cezhraničných opatreniach podliehajúcich oznamovaniu medzi príslušnými orgánmi členských štátov Európskej únie (EÚ). Na zabezpečenie tejto automatickej výmeny informácií sa zaviedla povinnosť tzv. povinných osôb (sprostredkovateľa alebo príslušného daňovníka, t. j. používateľa) podať informácie o cezhraničných opatreniach, ktoré spĺňajú aspoň jeden charakteristický znak, ktorý presne definuje zákon.

"Uvedená povinnosť sa vzťahuje na sprostredkovateľa, t. j. osobu, ktorá cezhraničné opatrenie navrhuje, ponúka na trhu, resp. ktorá takéto opatrenie pripravuje, sprístupňuje daňovníkovi alebo ktorá riadi jeho aplikáciu u daňovníka," vysvetlilo ministerstvo.

Sprostredkovateľom môže byť aj osoba, ktorá pri týchto aktivitách poskytuje pomoc, podporu alebo poradenstvo iným osobám. "Za určitých okolností sa oznamovacia povinnosť týka aj samotného daňovníka," priblížilo MF SR.

Za nesplnenie nových povinností bude môcť daňový úrad uložiť sankcie. Tie sa môžu vyšplhať až na 30 tisíc eur, a to aj opakovane. "Daňový úrad pri určovaní výšky pokuty prihliada na rôzne skutočnosti, napr. na hodnotu oznamovaného opatrenia, závažnosť, trvanie protiprávneho stavu, následky protiprávneho stavu a podobne," uvádza sa v návrhu zákona.

01 - Modified: 2024-11-18 10:58:36 - Feat.: - Title: SaS chce oslobodiť sprievod detí do 12 rokov od poplatkov za pobyt v nemocnici 02 - Modified: 2024-10-10 18:28:45 - Feat.: - Title: V megaprocese za podvody v hodnote 50 miliónov eur je 21 obvinených, 14 sa priznali, jedného hľadá Interpol 03 - Modified: 2024-06-04 10:44:08 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok kryje sám seba, tvrdí Krúpa. SaS žiada, aby šéf štátnej ochranky vyvodil politickú zodpovednosť 04 - Modified: 2024-04-29 11:30:00 - Feat.: - Title: Progresívci navrhujú po spontánnom potrate voľno. Slováci sa vyfarbili: Aj ja chcem voľno, keď mi zhoria rezne, píšu na Instagrame 05 - Modified: 2024-02-13 23:00:00 - Feat.: - Title: Koniec singapurského sna. Tamojšie úrady riešia obrovskú kauzu prania špinavých peňazí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 21:45