Na Slovensku vlani zbankrotovalo 8 641 ľudí, čo je medziročný pokles o 23 percent. Vývoj ovplyvnilo predchádzajúce sprísnenie právnej úpravy osobných bankrotov.
Vyplýva to z dnešných informácií spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá v krajine spravuje úverové registre. Osobných bankrotov v krajine výraznejšie ubudlo druhým rokom po sebe.
"Na prepade počtu osobných bankrotov v roku 2020 sa podieľala zmena konkurznej legislatívy, ktorá začala platiť 1. januára 2020 a ktorá ovplyvnila aj počty osobných bankrotov v roku 2021. Okrem iného sprísnila jednu z podmienok, za ktorých možno žiadať o oddlženie, a to, že exekúcia musí trvať aspoň jeden rok," uviedla v tlačovej správe hlavná analytička spoločnosti Jana Marková. Dodala, že tento rok očakáva nárast počtu osobných bankrotov.
Osobných bankrotov na Slovensku výrazne pribudlo v roku 2017, keď krajina pravidlá pre oddlženie uvoľnila. O dva roky neskôr na Slovensku zbankrotovalo vyše 16-tisíc ľudí.
Bankrot teraz umožňuje zadlženým osobám zbaviť sa až na výnimky všetkých dlhov výmenou za predaj ich majetku alebo za postupnú úhradu časti záväzkov pri zachovaní osobného majetku. Na rozdiel od skoršej právnej úpravy môžu osobného bankrotu využiť aj nemajetní dlžníci.
Od roku 2006, keď Slovensko zaviedlo inštitút osobného bankrotu, v krajine podľa CRIF – Slovak Credit Bureau zbankrotovalo do konca minulého roka cez 58-tisíc obyvateľov.