V treťom pilieri si na dôchodok šetrí okolo 750-tisíc Slovákov, čo je necelá tretia všetkých pracujúcich. Oproti západným krajinám výrazne zaostávame. Dnes platí, že sporiť sa oplatí najmä tým, ktorým prispeje aj zamestnávateľ, ktorý je za to daňovo zvýhodnený. Odborníci však systému vyčítajú vysoké náklady.
Zmeny najskôr v roku 2019
Vplyvom starnúcej populácie sa budúci penzisti nevyhnú jednému z troch nepríjemných krokov. Predlžovaniu penzijného veku, vyšším odvodom alebo znižovaniu štátneho dôchodku. Jedným z riešení je súkromné pripoistenie, pomôcť mu chce aj rezort sociálnych vecí. Minister Ján Richter chystá zmeny, ktoré by mali tretí pilier spraviť atraktívnejším. Bez podpory zamestnávateľa je v systéme len osem percent účastníkov.
Minulý rok doplnkovému dôchodkovému sporeniu prial, aspoň čo sa týka rastových fondov, ktoré investujú do akcií. Dva z nich totiž dosiahli zhodnotenie o viac ako desať percent. Analytik z Inštitútu sporenia a investovania Michal Mešťan ale upozorňuje, že „keď sa pozrieme na výnosnosť v posledných troch rokoch, s výnimkou rastového fondu AXA a NN je výnosnosť pod desiatimi percentami.“ Dodal, že tento pilier tak zaostáva za druhým pilierom, ktorého fondy dosahujú značne väčšie zhodnotenie.
Dôležitú úlohu zohráva aj vysoká nákladovosť tohto typu sporenia. Na problém upozornil aj Útvar hodnoty ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.