Slovenská ekonomika má v budúcom roku rásť 3,8-percentným tempom. Postupne má rast slovenského hospodárstva zrýchliť na 4 percentá v roku 2019. Vyplýva to z najnovšej jesennej prognózy Európskej komisie (EK), ktorú zverejnila vo štvrtok.
Ministerstvo financií (MF) SR skonštatovalo, že zverejnené čísla EK potvrdzujú odhady rezortu, ktoré v tomto roku počíta s ekonomickým rastom Slovenska na úrovni 3,3 percenta. Ako ďalej uviedlo ministerstvo, Slovensko je jedinou krajinou Európskej únie (EÚ), kde sa očakáva výrazné zrýchľovanie ekonomického rastu aj v nasledujúcich rokoch. Slovenská ekonomika by sa tak mala opäť stať lídrom regiónu V4. Okrem SR by mali 4-percentný rast v roku 2019 zaznamenať iba dve ďalšie krajiny EÚ, a to Rumunsko a Malta.
Klesanie deficitu...
"Som rád, že Európska komisia má rovnakú optiku ako my a potvrdila naše očakávania. Patríme medzi krajiny so zdravými verejnými financiami a verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej," uviedol v stanovisku pre médiá minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).
Deficit verejných financií v roku 2017 odhaduje komisia v súlade s očakávaniami MF SR na úrovni 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a v ďalšom roku by sa mal znížiť až na úroveň jedného percenta HDP. V roku 2019 má klesnúť deficit podľa odhadov komisie na 0,2 percenta HDP. MF SR predpokladá v roku 2019 deficit na úrovni 0,1 percenta HDP.
... a tiež dlhu
"Naše verejné financie smerujú k vyrovnanému hospodáreniu. V roku 2020 by tak hodnota deficitu mala byť prvýkrát v histórii na nule," doplnil Kažimír.
Dlh verejnej správy by sa mal dostať na konci roku 2018 pod hranicu 50 percent HDP a EK predpokladá jeho hodnotu rovnako ako MF SR na úrovni 49,9 percenta HDP. V 2019 by mal verejný dlh atakovať hranicu 47,2 percenta HDP.
Lepšia prognóza Komisie
Prognóza EK je lepšia ako očakáva MF SR. Dlh tak klesne výraznejšie pod požadovanú hodnotou Paktu stability a rastu vo výške 60 percenta HDP a priemerný dlh eurozóny, ktorý EK odhaduje na 85,2 percenta HDP v roku 2018. Nižší dlh ako SR majú mať iba štyri krajiny eurozóny a deväť krajín Únie.
Slovensko by sa tak malo na základe aktuálnej prognózy EK zaradiť do skupiny krajín, ktoré plnia kritériá stability a rastu. Definitívne to má potvrdiť hodnotenie EK budúci týždeň.