Duálne vzdelávanie – téma, ktorá sa netýka len strojníckeho priemyslu, ale aj pekárov či obchodníkov. Práve odborníci v oblasti retailu si výchovu svojich zamestnancov už na školách pochvaľujú. Od jeho spustenia sa znížil vekový priemer pracovníkov v maloobchode.
Tretina zamestnancov v prevádzkach pod Slovenskou alianciou moderného obchodu majú pod 30 rokov. Podľa údajov Štatistického úradu pracovalo v prvom štvrťroku 2017 v tomto sektore takmer 300-tisíc zamestnancov, medziročný rast priemernej mzdy sa vyšplhal takmer na sedem percent.
Omladiť personál v obchodných predajniach sa podarilo podľa SAMO aj vďaka spusteniu duálneho vzdelávania na stredných odborných školách.
„Uvedomujeme si narastajúcu potrebu výchovy vlastných odborníkov pre obchod. Preto členovia SAMO investovali za posledné dva roky do duálu viac ako 500-tisíc eur,“ vysvetlila pre HN predsedníčka aliancie Katarína Fašiangová. Podľa jej slov išli peniaze hlavne do techniky a do odborníkov, ktorí žiakov vzdelávali.
Členovia aliancie majú ďalej prispievať v rôznych sumách na internátne ubytovanie, štipendiá a kompenzáciu cestovných nákladov pre žiakov. Rádovo ide podľa Fašiangovej od začiatku projektu o milióny eur, no presnú sumu nekonkretizovala.
Podľa riaditeľky jednej z prvých škôl poskyujúcich možnosť duálneho vzdelávania je táto cesta jednou z najprijateľnejších. „Už po prvom roku ľtúdia sú SAMO žiaci oproti svojim spolužiakom disciplinovanejší, motivovanejší, neabsentujú na vyučovaní a naučili sa komunikovať,“ vysvetľuje riaditeľka Tatiana Mókosová.
Na druhej strane priznáva, že jednou z motivácie je aj finančné ohodnotenie. Žiaci počas praxe zarábajú od 2,50 eura na hodinu a viac. V súčasnosti sa v systéme maloobchodného duálneho vzdelávania učí 113 žiakov na 12 odborných školách. Prax majú k dispozícii v 176 predajniach. Najviac pracovných miest, viac ako 500, sa nachádza v Bratislavskom kraji, kde je takisto aj najviac filiálok.