Uvoľňujú toxíny, ktoré dráždia ďasná a môžu vyvolať ich ochorenie. Pokiaľ nedochádza k pravidelnému odstraňovaniu zubného povlaku, ďasná začnú krvácať, vzniká paradentóza, ktorá končí poškodením mäkkých tkanív, kosti až stratou zubov. Okrem nesprávnej ústnej hygieny, fajčenia, stresu, nedostatku pohybu a obezity má na jej vznik vplyv aj cukrovka. Tá trápi státisíce Slovákov.
Pozor na glykémie
Diabetici by mali navštevovať zubných lekárov oveľa častejšie ako zdraví ľudia. Diabetes totiž predstavuje významný rizikový faktor paradentózy. Ochorenie týchto pacientov postihuje 3 -4-krát častejšie než zvyšok populácie. Diabetes 1. typu značí vyššiu frekvenciu a závažnosť u detí a adolescentov ako u ich zdravých rovesníkov. Diabetes 2. typu je zase signifikantný rizikový faktor pre progresiu vstrebávania alveolárnej kosti. Výskyt parodontitídy je vyšší u pacientov so zlou glykemickou kontrolou.
Preč so zubným povlakom
"Obzvlášť u detí s diabetom sú nevyhnutné podrobné vyšetrenia parodontu. Štatistiky ukazujú, že najvyšší počet detí s diabetom 1. typu žije v Európe. Na Slovensku tvoria 15 percent spomedzi všetkých diabetikov. Typ 2 postihuje spravidla staršiu časť populácie, pričom existuje celosvetový trend neustáleho zvyšovania pacientov s touto diagnózou," uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská. Súvisí to najmä so starnutím populácie.
Prevencia paradentózy spočíva v pravidelnom a efektívnom odstraňovaní zubného povlaku. Netreba preto zabúdať na použitie medzizubnej kefky a dentálnej nite či prípravkov na jeho rozpúšťanie.
(red.)