Ktoré krajiny sa môžu tešiť z dobrého pocitu svojich obyvateľov a kde, naopak, majú ľudia pocit zmareného života?
Viacerí psychológovia sa pokúsili zmapovať objektívne vnútorný pocit dobrého či zmareného života. Ako príklad uvádzam jednoduchý, ale výstižný dotazník, ktorého autori z univerzity v Illinois (USA) súhlasia s jeho voľným používaním. Má iba 5 bodov:
1. Vo väčšine prípadov je môj život blízky mojim ideálom
2. Podmienky môjho života sú vynikajúce
3. Som spokojný s mojím životom
4. Zatiaľ som od života dostal všetko dôležité, čo som si želal
5. Keby som mohol svoj život znovu prežiť, takmer nič by som nezmenil.
Opýtaný má odpovedať v 7-škálovej stupnici:
7-veľmi súhlasím
6-súhlasím
5-čiastočne súhlasím
4-ani nesúhlasím, ani súhlasím
3-čiastočne nesúhlasím
2-nesúhlasím
1-veľmi nesúhlasím.
Na základe takýchto a podobných prieskumov, ako aj na základe medzinárodných údajov o zdravotnom stave, hrubom domácom produkte, o prístupe ku vzdelaniu a o chudobe uverejnil vlani Dr. White z univerzity v Leicesteri mapu subjektívneho pocitu dobrého života.
Najlepšie sa cítia obyvatelia Škandinávie, Švajčiarska, Rakúska, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie, USA, Venezuely a Spojených Arabských Emirátov. Pomerne dobrá je aj situácia Nemecka, Anglicka, Španielska, Talianska, Saudskej Arábie, Kuvajtu, Mexika a Argentíny. Prekvapuje nízke umiestnenie Japonska, ktoré získalo menej bodov ako Indonézia, Brazília, Čína a Kuba. Najhorší životný pocit majú obyvatelia Ruska a väčšiny postsovietskych štátov, podobne ako obyvatelia Pakistanu, Egypta, Sudánu, Nigeru, Zairu, Zimbabwe a ďalších afrických štátov.
Situáciu v Európe ukazuje ďalší obrázok. Neprekvapuje výborné postavenie Švajčiarska či Rakúska, ku ktorým sme z priestorových dôvodov nepriradili ešte ďalšie najlepšie štáty Európy, ako Dánsko, Island, Fínsko a Švédsko. Katastrofálne je postavenie Ukrajiny, ktorá sa umiestnila iba nepatrne vyššie ako najnižšie hodnotená krajina sveta – Burundi.
Pocit dobrého života v krajine súvisí so zdravotným stavom, úrovňou ekonomiky, bezplatným prístupom k základnému vzdelaniu a s mnohými ďalšími faktormi. Rusko a jeho bývalé satelity pokrývajú veľkú časť Euroázie s prevládajúcim pocitom zmareného života, ktorý je spojený s veľmi zlým zdravotným stavom, alkoholizmom a sociálnou patológiou.
RNDr. Emil Ginter, DrSc.