StoryEditor

Ochranári protestovali proti ťažbe v Tichej a Kôprovej doline

11.04.2007, 18:38
Autor:
SITASITA

Takmer 20 ochranárov, viacerí z Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) VLK, dnes prišlo protestovať proti začiatku ťažby dreva v Národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprova dolina v Tatranskom národnom parku (TANAP). Štátne lesy TANAP podľa Erika Baláža z LZ VLK "porušili zákon o ochrane prírody a krajiny, pretože nemajú súhlas na zásah do biotopu európskeho významu, nemajú výnimku na poškodzovanie biotopov chránených druhov živočíchov a mali mať rozhodnutie krajského úradu životného prostredia o obmedzeniach pri vykonávaní tejto činnosti." Ekologickí aktivisti nerešpektovali upozornenie na orientačných tabuliach o zákaze vstupu do Tichej a Kôprovej doliny, ktoré vydal Obvodný lesný úrad v Poprade, ale ani pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby a privolanej polície. Ochranári požadovali, aby im zástupcovia ŠL TANAP predložili rozhodnutie Obvodného lesného úradu v Poprade. Podľa E. Baláža Štátne lesy
"nemajú právo, aby obmedzili vstup do dvoch veľkých tatranských dolín." Privolaní policajti si zaznamenali údaje o všetkých, ktorí nerešpektovali zákaz vstupu do lesov.
S ťažbou dreva začala dnes spracovateľská firma približne tri kilometre od ústia dolín. Zatvorenie celých dolín je podľa ochranárov nezmyselné. "Sme presvedčení, že tu ťažia protizákonne," uviedol E. Baláž. Ochranári sa pokúšali upozorniť na porušovanie zákona aj robotníkov, ktorí po krátkej chvíli v záujme bezpečnosti odstavili stroje. So spracovaním kalamity začali Štátne lesy TANAP na základe rozhodnutia Obvodného lesného úradu v Poprade a stanoviska Krajského úradu životného prostredia v Prešove. Podľa námestníka ŠL TANAP Mariána Šturcela rozhodnutia oboch úradov "sú korektné k obidvom zákonom," zákonu o ochrane prírody a krajiny a zákonu o lesoch. Z 55 000 kubických metrov vetrovou kalamitou poškodených smrekových kmeňov v Tichej a Kôprovej doline plánujú lesníci vyviezť približne 25 000 kubických metrov ležiacich výlučne v 4. stupni ochrany prírody. Likvidáciou kalamitnej drevnej hmoty chcú lesníci zamedziť šíreniu podkôrnikovej kalamity a znížiť požiarne riziko.
Podľa M. Šturcela by turisti mali rešpektovať rozhodnutie Obvodného lesného úradu v Poprade. Zákaz vstupu na turistické chodníky v oboch dolinách je podľa lesníkov najmä preventívnym opatrením, aby nedošlo k poškodeniu zdravia pri spracovaní kalamity. Lesníci predpokladajú, že kalamitu sa im podarí spracovať aj skôr ako do 31. júla, dokedy platí zákaz pohybu v dolinách.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 03:05