StoryEditor

Tretím záujemcom je pravdepodobne Telefónica

14.07.2006, 17:47
Autor:
SITASITA
Do výberového konania na pridelenie frekvencií GSM a UMTS pre tretieho mobilného operátora pre slovenský trh sa prihlásili traja záujemcovia.

Do výberového konania na pridelenie frekvencií GSM a UMTS pre tretieho mobilného operátora pre slovenský trh sa prihlásili traja záujemcovia. "Deväťčlenná výberová komisia, ktorej členov vymenoval predseda Telekomunikačného úradu, bude otvárať obálky na svojom prvom zasadnutí v pondelok," povedal pre agentúru SITA hovorca úradu Roman Vavro. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa spoločnosti mobilkom austria Elisabeth Mattes, rakúsky mobilný operátor je jedným zo záujemcov o licenciu. O udelenie licencie sa zaujíma aj česká firma Radiokomunikace, ktorá ponuku podala spolu so slovensko-českou investičnou spoločnosťou Penta. Agentúre SITA to potvrdila Katarína Remiašová zo spoločnosti Penta Investments, a.s. Tretím záujemcom je podľa niekoľkých zdrojov zo sektora telekomunikácií pravdepodobne španielska Telefónica, ktorá však zatiaľ podanie ponuky nepotvrdila. Španielska firma však mohla ponuku podať aj prostredníctvom investičných fondov.
"Ako jeden z najväčších hráčov na českom trhu máme záujem vybudovať na Slovensku moderného a flexibilného tretieho mobilného operátora s celoslovenským pokrytím. I napriek vysokej penetrácii súčasných mobilných operátorov na Slovensku vidíme dostatočný potenciál a priestor na oslovenie širokej škály klientov," uviedol k aktuálnemu tendru generálny riaditeľ Radiokumunikací Miroslav Čuřín. Ako dodal, firma má dlhodobé skúsenosti s poskytovaním služieb elektronických komunikácií, so zavádzaním moderných a inovatívnych technológií na telekomunikačnom trhu a s budovaním vlastnej infraštruktúry. Podiel 100 % akcií spoločnosti Radiokomunikace vlastní holandská firma Bivideon B.V. "Penta ako strategický partner ponúka silné finančné zázemie, znalosť domáceho trhu a skúsenosti v poskytovaní služieb viac ako dvom miliónom priamych zákazníkov na trhu zdravotníctva, zábavného priemyslu a na iných segmentov trhu," povedal o partnerstve Marek Ondrejka z Penty.
Spoločnosť mobilkom austria, ktorá je 100-percentnou dcérou skupiny Telekom Austria, počíta so zverejnením víťaza tendra v priebehu ôsmich týždňov po odovzdaní ponúk. "Slovensko pre nás predstavuje vďaka geografickej blízkosti a výrazne pozitívnemu ekonomickému rozvoju v posledných rokoch atraktívny variant k našim existujúcim cieľovým trhom v strednej Európe. Na slovenskom mobilnom trhu, kde vládnu vysoké ceny, vidíme priaznivé predpoklady pre vstup tretieho operátora," povedal výkonný riaditeľ mobilkom austria Boris Nemsic.
Vstup tretieho mobilného operátora by dodal podľa Juraja Drobu zo spoločnosti T-Mobile Slovensko nový impulz mobilnému trhu, ktorý už v súčasnosti považuje firma za jeden z najkonkurenčnejších. "Úspech tretieho operátora bude záležať na business modeli, ktorý zvolí, na cieľovej skupine, na ktorú sa zameria a na celkovom správaní sa trhu po prípadnom vstupe," povedal Droba. Spoločnosť Orange sa priamo k samotnému tendru nechcela vyjadriť. "To, či je v SR dostatočný priestor na trhu, musí zvážiť v prvom rade potenciálny záujemca po zhodnotení súčasnej miery penetrácie a saturácie trhu," povedal pre SITA iba za Orange manažér vzťahov s verejnosťou Peter Tóth. Penetrácia mobilných telefónov ku koncu roka 2005 stúpla v SR medziročne o 4,6 percentuálneho bodu na 84,1 %. K 31. decembru minulého roka evidovali obaja mobilní operátori spolu 4 540 374 zákazníkov, obe firmy však používajú odlišnú metodiku ich evidencie.
Podľa riaditeľa pre korporátnu komunikáciu spoločnosti Slovak Telekom (ST) Jána Kondáša spoločnosť víta na trhu konkurenciu. "Vstup tretieho operátora by znamenal zvýšenú konkurenciu nielen pre mobilných, ale pre všetkých poskytovateľov hlasových služieb. Stratégia našej spoločnosti už dlhodobo počíta a pracuje so zvyšujúcou sa konkurenciou na trhu ako s faktom," povedal pre SITA Kondáš. Nový operátor má podľa neho nádej uplatniť sa na trhu, ak bude veriť v priaznivý vývoj hospodárstva a bude si vedieť pripraviť vhodný model aj pre podmienky SR. "Záujem o mobilné služby bude rásť, ak prinesie nový hráč na trh lepšie služby, budeme aj my stimulovaní k zlepšeniam, čo je priaznivý impulz pre rozvoj trhu," dodal Kondáš. ST je 100-percentným akcionárom jedného z mobilných operátorov, spoločnosti T-Mobile Slovensko.
Podľa hovorcu TÚ SR Romana Vavra výberová komisia určí poradie uchádzačov, pričom úrad najúspešnejšiemu z nich udelí povolenie na využívanie frekvencií v pásmach GSM 900 a 1800 MHz, v pásme UMTS a FS 29 GHz. "V pondelok 17. júla v poobedných hodinách deväťčlenná výberová komisia prevezme od TÚ neotvorené ponuky a začne posudzovať, či žiadatelia splnili stanovené podmienky. TÚ po prvom zasadnutí výberovej komisie zverejní menný zoznam záujemcov o povolenie," dodal Vavro. Komisia určí poradie účastníkov výberového konania podľa piatich kritérií stanovených vo výzve, medzi ktorými je aj ponúknutá suma za licenciu. Vo výzve na predloženie ponúk do výberového konania, ktorú úrad zverejnil 31. mája tohto roka, určil úrad sumu, ktorú je potrebné za pridelenie frekvencií zaplatiť, minimálne na 100 mil. Sk.
Tender je v poradí už štvrtým na výber nového hráča na mobilnom telekomunikačnom trhu v SR, posledný tender vypísal TÚ v roku 2002. Ani z jedného však reálny poskytovateľ mobilných služieb nevzišiel.

01 - Modified: 2003-03-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Medzinárodný projekt THERMA má šancu
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 07:23