Plány Spojených štátov rozšíriť svoj protiraketový štít aj na európske územie vyprovokujú nové preteky v zbrojení, uvádza sa v deklarácii, ktorú v piatok jednomyseľne schválila dolná komora ruského parlamentu. Spojené štáty opakovane zdôrazňujú, že budovanie súčastí protiraketového štítu v Poľsku a Českej republike nie je namierené proti Rusku, ale proti hrozbám z krajín ako je Irán či Sýria. Podľa ruských poslancov sú to však len výhovorky: "Takéto rozhodnutia, ktoré proti skutočným či imaginárnym hrozbám z krajín Blízkeho východu či Ďalekého východu nepomôžu, už teraz spôsobujú nové rozdelenie Európy a podnecujú ďalšie preteky v zbrojení," uvádza sa v deklarácii.
Ruskí poslanci okrem toho kritizujú aj americkú podporu bývalým sovietskym republikám, predovšetkým Gruzínsku a Ukrajine, ktorá má podľa Štátnej dumy jediný cieľ - priviesť tieto krajiny do NATO. Na to podľa ruských poslancov Američania nemajú právo, keďže postoj väčšiny obyvateľov týchto krajín k vstupu do aliancie "ešte nebol dôveryhodne preukázaný".
Ruský parlament sa v piatok ohradil aj voči pondelňajšiemu rozhodnutiu prozápadného ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka rozpustiť parlament a vypísať nové voľby. Podľa deklarácie k situácii na Ukrajine, ktorú v piatok Štátna duma prijala veľkou väčšinou hlasov, je toto Juščenkove rozhodnutie protiústavné. Za deklaráciu hlasovalo 342, proti len traja ruskí poslanci. "Zdieľame názor ukrajinských poslancov a expertov na ústavné právo, že tento (Juščenkov) dekrét odporuje príslušným ustanoveniam ukrajinskej ústavy," píše sa v deklarácii ruského parlamentu.