Ford má zvláštnu záľubu podávať si neobyčajné, niekedy skoro až vyšinuté patenty. Napríklad vlani médiami preletel nápad ovládať offroadový automobil postojačky, ešte staršia je potom myšlienka povoliť vytáčať motor auta na diaľku, ale medzi návrhmi modrého oválu nájdete tiež prepojenie audiosystémov viacerých vozidiel.
Okrem toho si výrobca patentoval aj skladací volant ako podperu pre počítač (to sa dokonca už dostalo do praxe v novom modeli Custom Tourneo), prídavné batérie na strechu, skúter integrovaný do automobilu alebo čosi úplne mimo – psiu búdu s aktívnym potlačovaním hluku.
Netušíme, či sú to pre vás inšpiratívne a zaujímavé nápady, alebo výmysly hodné skôr výsmechu, ale posledná patentová prihláška úsmevy určite u mnohých nevyvoláva. Ford si teraz totiž nechal na patentovom úrade zaregistrovať doslova bonzovací nástroj, presnejšie povedané systém, ktorý by polícii automaticky hlásil prekročenie rýchlosti.
Úrady by sa potom rozhodli, či budú podozrivé vozidlo prenasledovať, prípadne rovno pošlú majiteľovi určenú čiastku (pokutu), ako sa to robí v rámci zákona o „objektívnej zodpovednosti“. Pochopiteľne nikde nie je napísané, že sa navrhovaná novinka skutočne niekedy dostane do výroby, respektíve či ide o technológiu určenú pre všetky modely americkej značky alebo len pre policajné stroje.
K registrácii došlo v druhej polovici júla, keď si Ford nechal zaregistrovať patent, podľa ktorého by kamery v jeho vozidlách boli schopné zaznamenať a následne i vyhodnotiť v spolupráci so softwarom rýchlosť okoloidúcich áut. Nazval ho „systémy a metódy pre zisťovanie prekročenia rýchlosti“, čo vám asi prekladať bližšie nemusíme.
Táto technika by skrátka registrovala priestupky, konkrétne rýchlostné a nie, nenechávala by si ich pre seba. Ak senzory Fordu zaregistrujú takúto situáciu, kamera urobí záznam a spolu s polohou a ďalšími údajmi ho odošle príslušným úradom či polícii a tá by rozhodla, či zahájiť prenasledovanie alebo rovno poslať výzvu k úhrade pokuty.
Ešte raz pripomíname, že zatiaľ ide výhradne o patent, teda len myšlienku, čo by vo Forde mohlo fungovať, ale tiež nemusí. Navyše musíme pripomenúť, že môže ísť o systém určený výhradne pre policajné špeciály tejto automobilky. Pre nich by to bolo uľahčenie práce a zároveň výrazne zvýšenie „zásahu“ proti predpisy nerešpektujúcim motoristom.
Otázkou je, že či je podobné neustále sledovanie etické. Rovnako tak to, či sa takýmto spôsobom nenarušuje ešte viac súkromie vodičov a kde máme istotu, že bude systém spoľahlivý alebo nebude podávať falošné hlásenia, proti ktorým sa nebudete mať v zásade ako brániť a dovolať spravodlivosti.
Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.