Dlhší pobyt v aute môže vyvolať bolesti hlavy, bolesti v krku, nevoľnosť, ale aj ospalosť. Niektorí ľudia môžu tiež pociťovať dráždivé príznaky postihujúce oči, pľúca, nos a krk. Môže dôjsť až na závraty alebo dokonca problémy s dýchaním. V krajnom prípade hrozí zvýšené riziko rakoviny. Pokiaľ by boli návody na obsluhu písané podobne ako príbalové letáky pre užívateľov liekov, bolo by sa tam možné dočítať v súvislosti s vedľajšími účinkami pobytu v nových autách práve toto.
A nasledovala by rada, ako je nutné nové auto pred každou jazdou dôkladne vyvetrať a prípadne mať počas nej ešte pootvorené okienka, a to najmä v horúcich letných dňoch, kedy sa tieto chemické látky uvoľňujú vo väčšej miere ako v chladnejších mesiacoch. Ďalej potom aj odporúčanie parkovať skôr v tieni alebo ideálne v garážach, píše iDNES.cz.
Moderná spoločnosť je zahltená všemožnými plastovými vecami. Väčšinou z Číny. A denne vo svojich autách prichádzame do kontaktu s výparmi z lepidiel, farieb, vinylov či plastov. Prchavé organické zlúčeniny a ďalšie toxické chemikálie tvoria aj typický odor nového automobilu. Štúdie zistili, že v nových autách ich je vyše päťdesiat a pri rôznych autách sa ich intenzita líši, pričom pri tých lacnejších je situácia väčšinou citeľne horšia.
V nedávnom článku sa spomínalo, že zastarané prepisy v USA nútia výrobcov používať zbytočne vysoké dávky spomaľovačov horenia, ktoré sú obsiahnuté najmä v penových výplniach sedadiel, a to bez preukázaného prínosu z hľadiska požiarnej bezpečnosti.
Prekročená hranica už po 20 minútach
Pred troma rokmi sa uvoľňovaniu škodlivín v kabíne venovala štúdia University of California v Riverside. Podľa jej záverov môže koncentrácia benzénu a formaldehydu prekročiť bezpečnú hranicu, stanovenú úradmi, už po 20 minútach strávených v aute.
Vo výskume Kalifornskej univerzity sa ukázalo, že pachy vydávané viac ako 200 chemikáliami a ťažkými kovmi používanými na výrobu interiérov automobilov sú nezdravé, niektoré sú dokonca vysoko toxické a možno i karcinogénne. Problém sa nachádza v prchavých organických zlúčeninách, najmä v látkach, ako je acetaldehyd, akroleín, benzén, etylbenzén, formaldehyd, styrén, toluén a xylén.
Zostáva vám 71% na dočítanie.